Kentucky Derby’nin 149 yıllık tarihinde, yarışa atını sokma şansını elde eden hiçbir Louisville doğumlu eğitmen, kendi atının birinci olarak finiş çizgisini geçtiğini göremedi. Ancak bu durum, Cumartesi gecesi yapılacak 150. Gül Yarışı’nda (Run for the Roses) değişebilir. Louisville’li yerel eğitmenler Brad Cox, Danny Gargan ve Whit Beckman, 20 atlık sahada toplam altı atla yarışacak.

Beckman, St. Xavier Lisesi mezunu bir eğitmen olarak, “Louisville’den daha fazla arkadaşımızın olmasını görmek güzel,” dedi ve ekledi, “Umarım bir gün sonuçlarla oraya varırız.”

Cox’un eğittiği Derby atları arasında Catching Freedom (8’e 1), Just a Touch (10’a 1), Encino (20’ye 1) bulunuyor; Gargan’ın atları Dornoch (20’ye 1) ve Society Man (50’ye 1); Beckman ise Honor Marie (20’ye 1) ile yarışacak.

Üçlü, eğitmen olma hayalleriyle büyümemiş. Cox ve Gargan, Churchill Downs’un arkasındaki mahallelerde büyüdü, yarış günü hoparlörlerden duyulan seslerin hemen yanı başında. Cox, at yarışı sektöründeki ilk işine yaz aylarında hot walker olarak başladı ancak bunu sadece yazlık bir iş olarak gördü, eğitmenlik için bir giriş noktası olarak değil.

Gargan, “Kendi yaşında ülkenin en iyi üç eğitmeninden biri olduğunu söylemek zorundasın,” dedi ve ekledi, Central Lisesi’nden mezun olan Gargan, başlangıçta bu iş için gerekli sermaye ve desteği bulabileceğinden emin değildi. Atlarla doğrudan ilgilenmeyi bırakmış ve bir süre jokey ajanı olarak çalışmıştı, ta ki büyük fırsatı yakalayana kadar.

Randy Hill ve Dean Reeves, yürüyüş sırasında Gargan’a eşlik edecek olanlar, eğitmen olarak başlamasına yardımcı olan kişiler olarak gösteriliyor. Gargan, “Başlangıçta, ‘Genç atlarla başlayalım, bakalım ne yapabiliriz,’ diyen iki sahibi onlar,” diye belirtti.

Beckman, Charleston Koleji’ne gidip Louisville Üniversitesi’nde birkaç ders aldıktan sonra tutkuyla bağ kurabileceği bir meslek bulamadı. Annesinin LaGrange’daki çiftliğinde çalışmaya başladıktan sonra işler değişti. “Bu küçük heves kıvılcımını buldum ve bu sadece büyüdü, atlarla olan bağlantım daha da derinleşti,” diye anlattı Beckman, “Benim için tüm kutuları işaretledi.”

Hepsi Cumartesi günü işaretlemek istedikleri büyük bir kutu var.

Beckman ve Cox için uygun başlangıç noktaları var. Honor Marie 7 numarada, Just a Touch 8 numarada ve Encino 9 numarada yarışacak. Catching Freedom ise 4 numarada başlayacak.

Gargan için ise korkulan köşe başlangıçları geldi. Dornoch, 1986 yılında Ferdinand’ın kazandığından bu yana birinci gelmiş bir atın çıktığı 1 numaralı posttan başlamak zorunda kalacak. Society Man ise tam karşıt uçta, 20 numarada yer alacak.