İspanya, Uluslar Ligi’nin kadınlar versiyonunun ilk şampiyonu oldu -erkekler versiyonunda bugüne kadar üç baskı yapıldı-. Montse Tomé’nin yönettiği takım, İsveç, İtalya ve İsviçre ile paylaştığı bir grupta lider olarak çıkıp, yarı finalde Hollanda’yı yenerek ve büyük finalde Fransa’yı mağlup ederek bu başarıyı elde etti. Yedi galibiyet ve sadece bir yenilgi ile 28 gol atıp, dokuz gol yiyerek kupa La Cartuja’da kaldırdılar.

Nations League, ‘Rubiales vakası’nın tam gelişiminde ulusal takımın başına geçen ve sonuçların seçimini doğrulayan Tomé için de ilk yarışma oldu. Olimpiyat Oyunları’ndan sonra RFEF ile sözleşmesi olan Asturyalı, geleceği hakkında konuşmayı reddetti -kararı, federasyonun spor direktörü Markel Zubizarreta alacak- ancak ilk kez teknik direktör olarak hiçbir tecrübesi olmamasına rağmen, bu takımın sıralamada 1 numarada yer almasını ve büyük bir güç olarak kabul edilmesini sağlayan bir başarı daha elde etti.

Montse, Nations League’in sekiz maçında dört oyuncuyu tercih etti. Laia Aleixandri, Olga Carmona, Aitana Bonmatí ve Athenea del Castillo, bu turnuvada -ve dolayısıyla antrenörlük döneminde- ‘vazgeçilmezleri’ oldular, takımın oynadığı dört ülkede iki kaleci -Cata Coll ve Misa Rodríguez-; altı savunmacı -Ona Batlle, Irene Paredes, Laia Codina, Oihane Hernández, María Méndez, Ivana Andrés-; altı orta saha oyuncusu -Tere Abelleira, Alexia Putellas, Maite Oroz, Fiamma Benítez, Vicky López, Rosa Márquez-; ve dokuz forvet -Mariona Caldentey, Salma Paralluelo, Jenni Hermoso, Lucía García, Eva Navarro, Esther González, Inma Gabarro, Amaiur Sarriegi ve Alba Redondo- tarafından desteklendiler.